פלאש בירידה

תחילה למען הסר ספק אתוודה שפלאש זאת התוכנה הראשונה שידעתי כמו שצריך ושהכירה לי את עולם עיצוב האתרים והאנימציה, ללא ספק התוכנה האהובה עלי ושעליה עשיתי את סרט הגמר שלי כשסיימתי את לימודי האנימציה שלי. כמו כן אני מלמד כבר שנים בבתי ספר לאמנות פלאש ואני עדיין משתמש בה לא מעט כמו פה כך שיש בליבי הרבה אהבה ונוסטלגיה וגם לא מעט ידע. לאחר הוידוי קורע הלב אני יכול להתחיל את המאמר.

לאחרונה שמתי לב למגמה מעניינת בעולם עיצוב האתרים. פחות ופחות אתרים נבנים בטכנולוגיית פלאש. גם אתרי פלאש מאלף ועד תו פחות נראים ברחבי האינטרט (אפילו בתחומים שהפלאש שלט לחלוטין כגון אתרי קולנוע, מוסיקה, מעצבים ואתרים עתירי מולטימדיה אחרים).

הדבר לא מקרי. בשנים האחרונות התקדמה טכנולוגיית ה-javascript וצמצמה פערים ומציעה היום אפקטים, דינמיות ותנועה שהיו נחלתם של פלאש בעבר. עדיין אנימציות מורכבות ידרשו פלאש, אך אפקטים פשוטים כגון פיידים, סלייד שואו, סליידרים, גלריות ניתן לשלב בקלות רבה יותר וללא ידע בתכנות JS באמצעות בחירת האפקט הרצוי מספריות כגון jquery והעתקת 2-3 שורות לקוד ה- HTML. היום, בניגוד לעבר, קשה לעיתים לדעת האם אתה רואה אתר רווי ב-JS או האם מדובר על פלאש. אתרי ה-HTML עם חיזוק של JS הפכו להיות הרבה יותר דינמיים ומעניינים. התהליך הפך אפשרי הודות לתמיכת הדפדפנים המודרנים בהצגה מהירה של ג'אווה סקריפט והתקניות המשופרת שהופכת את ימיו של מעצב האתרים לקלים יותר בכל יום שעובר.

בפלאש לעומת זאת אני מרגיש שמאז שהוכרזה שפת התכנות actionscript3, המוני מעצבים מבולבלים לא מוצאים את ידיהם ורגליהם ולא יכולים לבצע פעולות פשוטות שבעבר היו יכולים לבצע בקלות. אדובי, החברה שמפתחת את פלאש, אמנם שיפרה באופן ניכר את שפת התכנות של פלאש והפכה את התוכנה לחזקה יותר ודומה לשפות מובילות אחרות, אך תוך כדי כך הפסידה את המעצבים ללא רקע תכנותי ואנשים שנבהלים מקצת קוד ובכך נטרלה את המעצב הקטן שהיה עושה הכל בפלאש כדי ליצור חווית מולטימדיה אינטראקטיבית. לדעתי אדובי היו צריכים ליצור לצד השפה החדשה, קיצורי דרך פשוטים עבור המעצב המתקשה בתכנות. בחברות הגדולות בהם יש הפרדה בין מעצבים למתכנתים אין בעייה אבל נשכחו בצד כל האנשים שהם להקה של איש אחד שהם, אם אני לא טועה, העלו את הפלאש לגדולה לפני לא מעט שנים.

נחלתו החזקה של הפלאש בימינו הוא ללא ספק הוידאו. הפלאש שולט באופן כמעט בלעדי בהצגת וידאו באתרים הרבה בזכות הדחיסה האיכותית שלו וגם בגלל חוסר תחרותיות. כל זה הולך להשתנות בשנים הקרובות עקב יכולות ה-HTML5 שפרץ לאחרונה ומאפשר להציג וידאו כחלק מה-HTML. כמו כן גוגל רכשו לפני מספר חודשים חברה שפיתחה דחיסת וידאו איכותית ואף רשמו פטנט על כך כדי לשמור על הטכנולוגיה פרטית ומסחרית. לאחר הרכישה בלחץ המדיה וקהילת המפתחים, גוגל כנראה תודיע על הפיכת הטכנולוגיה לקוד פתוח מה שמאוד חסר היום כדי להתחרות בוידאו של פלאש. מאוד יעזור שגוגל עם יו-טיוב, אתר הוידאו הגדול בעולם תדחוף את הפורמט בצורה נרחבת.

אם כן טכנלוגיות הפיתוח והעיצוב באינטרנט ממשיכות להתפתח בקצב מהיר. css3 שמרחיב את אפשרויות העיצוב הופך לאט לאט לסטנדרט. אחד ההבדלים החשובים בין פלאש לבין הטכנולוגיות המתחרות הוא שפלאש הוא לחלוטין מסחרי, דורש רכישת תוכנה מהמעצב או המפתח במחירים של מאות דולרים וניתן לצפייה באמצעות תוספת לא מובנית בדפדפן. (אך 99 אחוזים מהיוזרים מתקינים נגן פלאש). החלופה היא חינמית ומתפתחת בקצב מהיר עקב הפתיחות שלה. לפני כמה שנים ראתה מיקרוסופט את פלאש ואת שליטתו במדיית האינטרנט וכמו הרבה פעמים בעבר, ניסתה להכניס את רגלה ולהציב מתחרה ראוי בשם סילבר-לייט. למרות יתרונות כלשהם בהתממשקות לחבילת הפיתוח דוט נט, כרגע לא רואים תפיסה משמעותית של השוק ונכון לעכשיו מדובר בכישלון מסחרי.

פלאש לעומת זאת מנסה לפנות לקהלים חדשים כגון מכשירי מובייל וסלולאר. מהלך חכם בעקבות זה שללא ספק שוק זה רק יגדל ויציע חווית מחשב אישי לכל דבר ככל שיעבור זמן. לא יעבור הרבה זמן לפני שיהיו יותר גולשים דרך מכשיר סלולארי מאשר דרך מחשב שולחני. לפני שבוע חברת אפל שוב חסמה את נגן הפלאש של אדובי ובכך שמרה על כך שה-iphone הופך להיות הסלולארי היחידי ללא תמיכה בפלאש. עבורי אפל הוכיחה שוב שהיא החברה הסגורה והדורסנית ביותר כיום ללא שום מצפון או בושה מלקוחותיה. היא ממשיכה לחסום את פלאש כדי שלמשתמשים שלה לא תהיה אלטרנטיבה לאפליקציות להורדה וכך הם ימשיכו לרכוש בתשלום אפליקציות דרך החנות של אפל ולהבטיח את רווחיה. שוק אחר שפלאש פונה היום הוא פיתוח ועיצוב אפליקציות עשירות מראה, אופליין ואונליין באמצעות פלטפורמת Air שבאמצעותה ניתן לפתח תוכנות שולחניות ומקוונות עם יכולות אינטראקטיביות מרשימות.

לסיום אומר שעדיין יש דברים שהפלאש עושה ללא תחרות. אם ברצונך ליצור אנימציות לאינטרנט או מצגות מקצועיות אונליין או אופליין ללא ספק פלאש זאת הבחירה הטובה ביותר אם לא היחידה. כפי שציינתי קודם הצגת וידאו באינטרנט עדיין מומלצת בימים אלו להתבצע על ידי פלאש אך אני מעריך מגמת שינוי תוך שנה או יותר.